Sydney Motorsport Park: Entry lists

Porsche GT3 Cup Challenge Australia presented by Pirelli

No. Team/Sponsor Driver Class State Vehicle
11 Cairns Steel Fabrication Brendan Cook B Qld Porsche GT3 Cup
13 HTFU Sam Shahin A SA Porsche GT3 Cup
17 360 Motorsport / Valmont Marcel Zalloua A NSW Porsche GT3 Cup
19 Hallmark Homes Anthony Gilbertson A Qld Porsche GT3 Cup
21 Melbourne Orthopaedic Group Shane Barwood A Vic Porsche GT3 Cup
23 Grove Hire Brenton Grove A Vic Porsche GT3 Cup
34 Motorsport Leasing P/L John Morriss A Vic Porsche GT3 Cup
78 Zagame Autosport John Steffensen A Vic Porsche GT3 Cup
79 Sonic Motor Racing / Quintis Jordan Love A WA Porsche GT3 Cup
84 Bold Living Brett Boulton A Qld Porsche GT3 Cup
87 David Greig B Vic Porsche GT3 Cup
88 Morriss Racing Services Phil Morriss A Vic Porsche GT3 Cup
99 Southern Star Windows Ross McGregor A Vic Porsche GT3 Cup

 

Australian Production Car SeriesΒ 

No. Team/Sponsor Driver A Driver B Class Vehicle
2 Mark Eddy Racing Mark Eddy A1 Audi TT RS
3 Aqualama Led Lighting Leigh Burges Gerry Burges A1 Mitsubishi EVO 9
6 Skwirk Online Rod Salmon Nathan Antunes A1 Mercedes A45
18 Sherrin Rentals Grant Sherrin Iain Sherrin A1 BMW M4
33 PRO DUCT Bob Pearson Rick Bates A1 Mitsubishi EVO 10 RS
58 Donut King Kyle Alford A1 BMW 1M
66 FullGas Racing Dimitri Agathos Lachlan Gibbons A1 Subaru WRX STi
757 Best Jet Michael James A2 Holden VE HSV GTS
44 Nolan Finishes Daniel Clift Wayne Clift A2 Holden VZ HSV SS
19 Sherrin Rentals Michael Sherrin B1 BMW 135i
48 ASAP Marketing Scott Gore Patrick Galang B1 BMW 135i
13 Osborne Motorsport Colin Osborne Hadrian Morrall C Renault Megane RS265 Trophy R
17 Aubin Brothers Racing Kyle Aubin Blake Aubin C Renault Megane RS265 Trophy R
31 Osborne Motorsport Tyler Everingham Michael Almond C Renault Megane RS265 Trophy R
25 Lauren Gray Motorsport Ellexandra Best Michael Gray D Toyota Corolla
39 Sparesbox / Car Finance 4 You David Bailey Matthew Thewlis D Toyota 86
21 Hankook Australia Jason Walsh Mark King D KIA Proceed GT
87 Free Spirit Tattoo James Goldsbrough Gavin Driscoll E Hyundai Getz
124 FullGas Racing Brianna Wilson Nathan Stephens E Nissan Pulsar SSS N15
23 Best Jet Jonathan Bloxsom I Holden Ute

 

Australian Prototype Series

No. Team/Sponsor Driver State Class Vehicle
1 First Focus Peter Paddon NSW Radical Radical SR3
4 Orlando Phoenix Terry Peovitis WA FL1 RFR F1000
11 Lark Construction Scott Mackay Vic Kumho Cup West WR 1000
14 Rover Coaches Aaron Lewis NSW Radical Radical SR3
16 MSR Motorsport Fabrication Mark Short SA Kumho Cup Prince LSR
32 Hughes Motorsport/Pro Vinyl Sue Hughes NSW Radical Radical SR3
35 321 Motorsport Chris Sutton Vic Radical Radical SR3
42 Hughes Supercar Services Philip Hughes Vic Radical Radical SR3
44 Mirage Racing – Marina Mirage Gold Coast Jason Makris Qld P1 West WX10
53 Bryan Stoeckel Jonathon Stoeckel Vic Kumho Cup West WR1000
55 Laucke Flour Mills Mark Laucke SA P1 West WX10
66 Jam Motorsport John-Paul Drake SA Kumho Cup West WX10
68 Kim Burke Kim Burke NSW Radical Radical SR3
88 CRC Industries Australia Gerrit Ruff SA Kumho Cup West WR 1000

 

Radical Australia Cup

No. Team/Sponsor Driver State Vehicle
1 First Focus Peter Paddon NSW SR3RS
2 Shaw Racing Michael Shaw NSW SR3RS
9 Radical Australia Chris Medland NSW SR3RS
17 PJS Peter Johnston NSW SR3RS
32 Hughes Motorsport Sue Hughes NSW SR3RS
38 RA Motorsports / NRT Brad Neilson NSW SR3RS
Mitchell Neilson
47 Shared Runway Peter Clare NSW SR3RS
56 RA Motorsports Greg Kenny NSW SR3RS
68 RA Motorsports Kim Burke NSW SR3RSX
78 RA Motorsports Greg Smith NSW SR3RSX
86 RA Motorsports Oliver Smith NSW SR3RSX
88 Radical Australia Rowan Ross NSW SR3RSX

 

Alfa Romeo ChallengeΒ 

No. Name Class Vehicle Type
5 Alfio Musumeci Nuovo A Alfetta GTV 2.0 Turbo FWD & Non Conforming
11 Colin Wilson Brown Classico A Alfa 105 GTV Group S
15 David Capraro Nuovo A Alfa Giuietta QV 1.7 Turbo FWD & Non Conforming
17 Michael Musumeci Nuovo A Alfa GT 3.2 V6 FWD & Non Conforming
20 Andrew Wilson Classico A Alfa 105 GTV Group S
22 George Piazza Classico B Alfa 105 GTV 2.0 Under 2 Litre
23 Marc Crisifulli Classico A Alfetta GTV Group S
28 Enzo Piazza Nuovo B Alfetta GTV6 2.5 V6 12 Valve V6
42 Peter Jackrot Classico A Alfa 105 GTV Group S
44 Ric Bonomo Classico A Alfa 105 GTV Group S
54 Gerard Knapp Classico A Alfa 105 GTV Group S
64 Urs Muller Classico A Alfetta GTV Group S
66 Frank Carigliano Nuovo B Alfetta GTV6 2.5 V6 12 Valve V6
68 Anthony Strano Nuovo B Alfetta GTV6 3.0 V6 12 Valve V6
75 Robert Panetta Classico B Alfa 75 Twin Spark 2.0 Under 2 Litre
86 Danny Gatto Nuovo B Alfetta GTV6 3.0 V6 12 Valve V6
114 Mike Irwin Classico A Alfa 105 GTV Group S
147 John Carigliano Nuovo A Alfa 147 GTA 3.2 V6 FWD & Non Conforming
152 Demi Carigliano Nuovo A Alfetta GTV6 3.0 V6 12V FWD & Non Conforming
156 Andrew Palumbo Nuovo A Alfa 156 GTA 3.2 V6 FWD & Non Conforming
178 Doug Selwood Nuovo A Alfetta GTV6 3.0 V6 24V FWD & Non Conforming
477 Matt Magraith Classico A Alfa 105 GTV Group S
623 Darren Harris Classico B Alfetta GTV 2.0 Under 2 Litre

 

Click here to download the event schedule

1 Comment